Trenér
Marcel KUBATKO, 1978
1. Kdy jsi držel poprvé raketu v ruce a jak jsi se dostal k tenisu?
S tenisem jsem začal v 9 letech. Dostal jsem se k němu tak, že jsem na letním táboře hrál podobný sport a to softtenis. Mě se ta hra moc zalíbila a hned po táboře jsem s otcem navštívil zdejší klub a už jsem zde zůstal.
2. Proč zrovna tenis, a ne jiný sport?
Tenis je nádherný a bezkontaktní sport plný emocí. Tenis je sportem individuálním, a to mi vyhovuje.
3. Zkoušel jsi nějaké jiné sporty
Zkoušel jsem rekreačně fotbal, hokej na rybníku a ve škole basket a házenou.
4. Je těžší ,,učit“ dítě nebo dospělého? Kdo je ,,poslušnější“?
Těžší je určitě učit tenis děti. Ony procházejí různým vývojem, ať už růstovým nebo mentálním. Mají své dobré a špatné nálady a někdy trvá, než pochopí smysl hry. Poslušnější jsou vždy ti hráči, kteří mají o tenis zájem.
5. Co nejčastěji vytýkáš svým hráčům?
Svým hráčům nejčastěji vytýkám soustředěnost a bojovnost v tréninkových bodech a v samotných zápasech. Dále pak samozřejmě pohyb a práce nohou.
6. Je nějaký tenisový zápas, který ti utkvěl v paměti?
Těch momentů je více, ale 2 stojí za to. První: píše se rok 2007 a v Praze se hraje Davis Cup ČR – Švýcarsko. Já jako čárový rozhodčí jsem byl u všech zápasů. Za náš tým hráli Berdych, Štěpánek a za tým Švýcarska Federer a Wawrinka. Všechny zápasy byly napínavé a vzrušující, obzvlášť čtyřhra. Stát však na jednom kurtě zároveň s Federerem je nezapomenutelný zážitek. A když jsme vyhráli a Švýcarsko porazili, bylo to opravdu fantastické.
Druhý: mistrovské utkání našeho klubu v předkole MČR družstev babytenisu proti Plzni. Celé utkání bylo dramatické až do úplného konce. V tomto utkání naši hráči vyhráli o pouhé 2 gamy a postoupili do hlavní soutěže MČR. Radost v jejich dětských tvářích byla k nezaplacení.
7. Na jaký úspěch svého svěřence jsi pyšný?
Jsem pyšný na všechny úspěchy mých hráčů. Jsem pyšný na hráče, kteří jezdí po turnajích a reprezentují náš klub. Ale na 2 úspěchy mých svěřenců jsem oprávněně hrdý. Prvním je úspěch mého syna Dominika, který získal zlatou medaili ve čtyřhře na Olympiádě dětí a mládeže a druhým úspěchem je umístění družstva babytenisu na MČR, které skončilo na krásném 6. místě. Toto družstvo bylo složenou pouze z orlovských členů klubu: Dominik Kubatko, Denis Bill, Tomáš Tajdus, David Šimeček a Terezie Tokařová. To se už jen tak nevidí.
8. Jaké sporty tě baví? Ať už sledovat, nebo provozovat?
Sportem žiju od dětství, a proto rád sleduju různé sporty jako fotbal a hokej při mistrovství světa, NBA anebo si sem tam zajedu na házenou do Karviné. Také rád sleduji tenis, obzvlášť Australian Open.
9. Když jsi byl sám trénovaný, co se ti na svém trenérovi líbilo a co ne? Vzal sis z toho nějaké ponaučení? Abys to třeba sám dělal podobně anebo právě úplně jinak?
Trénink s trenérem jsem měl až ve 14 letech. Do té doby jsem hrál buď s otcem nebo jen tak s klukama. Byli jsme vlastně takoví samouci. Na trenérovi se mi líbilo, když byl aktivní, komunikativní a vstřícný. O to se teď snažím i já sám.
10. Co taková tenisová zeď? Je to dobrý pomocník?
Tréninková zeď je určitě dobrý pomocník. V dnešní době se moc nevyužívá, ale já osobně jsem na ní vyrostl a strávil hraním o zeď spoustu času. Dají se na ní dobře trénovat voleje a smeče.
11. Stalo se ti někdy, že jsi musel vykázat rodiče z kurtu, protože tlak na výkon byl nemístně silný?
Jako trenér jsem nikdy nemusel vykázat rodiče z kurtu a ani z areálu. Ale za to jako rozhodčí na turnajích se mi to podařilo několikrát.
12. Jakým směrem se podle tebe tenis vyvíjí?
Tenis jako hra všeobecně se vyvíjí samozřejmě ku předu. Tenis v ČR se vyvíjí směrem…..
Tenisový svaz nepodporuje kluby, zdražují veškeré poplatky (registrace, startovné…) a aby toho nebylo ještě málo, tak se zkracuje hra a mění pravidla. To je špatně. A kvůli tomu plus covidovými omezeními nastal úbytek hráčů na turnajích.
13. Co je důležité, aby se z hráče stala hvězda? Je to finančně náročné pro rodiče?
Stát se hvězdou je velmi těžké a běh na dlouhou trať. Obzvlášť u chlapců. Když pomineme nějaké sportovní nadání, tak je důležitá píle, obětovat veškerý čas, mít chuť makat a dřít. K tomu všemu je potřeba mít finanční prostředky, štěstí a zdraví. To vše je potřeba i tehdy, když se nedaří.
14. Co má trenér v moci? Jak skutečně může něco ovlivnit?
Trenér velkým dílem ovlivňuje vývoj hráče po všech stránkách. Trenér je pro hráče velmi důležitou osobou, věří mu a spoléhá na něj.
15. Jaké máš další koníčky, kromě tenisu?
Rád jezdím na kolem, sem tam si zahraju fotbal a v letním období hraju beach volejbal.